Mustang
© breyer
Mustang - to konie, których nazwa wywodzi się z języka hiszpańskiego od słowa mesteno, co oznacza bez właściciela. Wierzchowce żyją w niewielkich stadach. Tworzą je, aby chronić się przed swoimi naturalnymi wrogami (m.in. pumami, wilkami, kojotami), by szybciej odnajdować pożywienie. Stadko składa się zwykle z dorosłego ogiera, kilku klaczy (liczba ta waha się od 2 do 18 osobników) oraz źrebiąt. Każde stado posiada swoje własne terytorium, którego broni, ale toleruje inne stada na skraju swojego miejsca.
HISTORIA
Mustang to rasa koni, która wywodzi się od koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii w XVI wieku. Konie przybyły tam wraz z hiszpańskimi konkwistadorami. Wraz z biegiem czasu w różnych okolicznościach część dostała się na wolność i wtórnie zdziczała. Zdziczałe konie utworzyły na prerii nową rasę.
W XVIII wieku wierzchowce tej rasy snanowiły bardzo liczny gatunek występujący w USA (około 5 mln. osobników). Swoim działaniem ludzie omal nie doprowadzili do ich wyginiecia. W dzisiejszych czasach rasa została prawie całkowicie wytępiona, nieliczne osobniki (około 10 000) znajdują się pod ochroną od 1971 roku. Mimo tego nadal padają ofiarą zarówno farmerów jak i hodowców bydła.
WYGLĄD
Mustang jest wierzchowcem spokrewnionym ze wszystkimi rasami koni. Przez szereg lat konie mieszały się ze sobą tworząc współczesnego mustanga. Konie te zazwyczaj są w kłębie dłuższe od przecietnego konia (uśredniona długość wynosi 142cm), są też lepiej zbudowane, bardziej wytrzymałe i mają silniejsze uzębienie. Wieloletnie krzyżówki z różnymi innymi rasami koni spowodowały, że mustangi nie mają określonej maści. Przeciętna długość życia mustanga wynosi około 20 lat.
© breyer
CHARAKTER
Mustangi to konie bardzo wytrwałe oraz odporne na trudne warunki atmosferyczne. Są mocnymi wierzchowcami, mało wymagającymi, ale zarazem są bardzo nieufne. Dużo czasu zajmuje im zaufanie człowiekowi. Temperament mustangów sprawia, że wyśmienicie sprawdzają się w rodeo oraz wypasie.
WYSTĘPOWANIE
Mustangi w niewielkich ilościach występują w co najmniej 10 zachodnich stanach USA.
CIEKAWOSTKI
Mustangi odżywiają się jedynie roślinami (trawa i liście). Mustangi żyjące na amerykańskich preriach przystosowały się do panujących tam warunków. Nauczyły się m.in. rozbijać lód w zamarzniętych przeręblach, a także wytrzymywać wiele dni bez pożywienia i wody.
Mustangi w duży sposób przyczyniają się do rozsiewania roślin, ponieważ ich niestrawione nasiona wydalane są wraz z odchodami.
Okres godowy klaczy występuje od kwietnia do lipca. Ciąża trwa od 330 do 335dni. Zazwyczaj klacz rodzi jedno źrebię, rzadziej dwa.